Навіщо розвивати мозок і формувати нові нейронні зв’язки?

З кожним роком зміни навколо нас протікають все стрімкіше. Особливо важливо зараз володіти гнучким мисленням і розвивати пластичність свого мозку. 

Пластичність мозку, або нейропластичність – це здатність мозку формувати нові нейронні зв’язки. Саме вона дозволяє нейронам – нервовим клітинам, з яких складається наш мозок, – корегувати свою роботу у відповідь на зміни в навколишньому середовищі і пристосовуватися до них. Норман Дойдж, психіатр і психоаналітик, в своїй книзі «Пластичність мозку. Приголомшливі факти про те, як думки здатні змінювати структуру і функції нашого мозку» розповідає про людей, мозок яких зумів відновитися після важких порушень, наприклад після інсульту. Автор доводить, що цей орган може змінюватися, реорганізовуватися і формувати нові нейронні зв’язки протягом усього життя, а не тільки в дитинстві, як наука стверджувала раніше. У будь-якому віці людина може поліпшити роботу мозку або підтримати її на колишньому рівні. Навіть з наближенням старості мозок здатний змінювати свою структуру і роботу тільки завдяки думкам і діям людини. Для цього потрібно розвивати гнучкість свого мислення. 

Гнучкість мислення, або когнітивна гнучкість – це здатність людського мозку долати звичні реакції і схеми мислення в незвичних умовах і створювати нові. Тобто вміння адаптуватися до нових ситуацій, дробити складні завдання на маленькі шматочки, імпровізувати і застосовувати різні стратегії в залежності від поставлених перед ним цілей. Ця властивість мозку дозволяє переключитися і подумати про щось з різних точок зору. 

Чому важливо мати гнучке мислення? 

Людині властиво прагнути до стабільності. Зміни лякають тим, що змушують залишати зону комфорту. Але установка на неприйняття змін і нездатність до них пристосуватися заважає нам влаштовувати своє життя.   Люди похилого віку часто прагнуть всюди встановити свій порядок. Вони поступово втрачають здатність до змін, між їх мисленням і зовнішнім світом виникає невідповідність. Непомітно вони починають втручатися в кожну дрібницю і намагаються підігнати їх під знайомі стандарти. Саме пластичність мозку наділяє нас здатністю долати ті ментальні бар’єри, які заважають вийти за межі усталеного порядку речей. Чим більше ви розвиваєте свій розум упродовж життя, тим менше ризикуєте зіткнутися з хворобою Альцгеймера і слабоумством. Але відсутність гнучкості мислення впливає на нас не тільки з віком. Якщо ми перестаємо вчитися, то більше не відчуваємо повноту життя. Мозок починає нудьгувати без активної діяльності і в прийнятті рішень обмежується тільки закріпленими в ньому установками. Спочатку здається, що вже нікуди рости, а потім ми стаємо впевнені в цьому. Прагнення до нового – одна з рис характеру, які дозволяють залишатися здоровим і щасливим і сприяють особистісному зростанню в міру дорослішання. 
Людина з гнучким розумом, постійно переосмислює способи вирішення проблеми і знаходить нові, щоб впоратися із завданням краще, простіше і швидше. Цією здатністю були наділені багато успішних людей, якими ми захоплюємося. Запорука їх плідної діяльності – щоденне прагнення до нового. Важливо не переставати задавати питання.

Як розвинути гнучкість мислення? 

Дивіться на речі з різних боків. Розглядайте всі явища під різними кутами – це допоможе знайти нові шляхи до розвитку. Використовуйте свою уяву: уявіть ситуацію з точки зору своїх друзів і знайомих. Швидше за все, ви знайдете безліч нових шляхів вирішення проблеми або побачите вади в своїй роботі, які можна виправити. 
Виходьте із зони комфорту. Змініть контекст або середовище, які вас оточують, і ви відчуєте, як змінюється ваш розум. Вийдіть зі своєї звичної ролі і робіть те, в чому раніше сумнівалися і чого уникали. Спілкуйтеся з людьми з різних кіл, будьте відкриті їхніх думок і уявленням. Прислухайтеся до ідей, з якими ви не згодні, і, перш ніж відкидати їх, аналізуйте. 
Довіряйте емоціям та інтуїції. Логічне мислення дійсно допомагає впоратися з уже знайомими проблемами, коли досить слідувати відомим технікам. Але, коли доводиться мати справу з чимось новим, існуючі правила і усталені методи іноді виявляються непродуктивними. Зазвичай процес мислення відбувається зверху вниз: від аналітики до дій. Але, зіткнувшись зі складним завданням, спробуйте дати свободу інтуїції. Інтуїція випереджає точне знання. Наш мозок володіє, без сумніву, дуже чутливими нервовими клітинами, що дозволяє відчувати істину, навіть коли вона ще недоступна логічних висновків або іншим розумовим зусиллям. Нікола Тесла, вчений, винахідник.
Цікавтеся. Задавайте питанняб і шукайте на них відповіді. Цікавтеся тим, що вас оточує. Записуйте все, що змусило вас задуматися, всі ідеї і думки. Не припиняйте вчитися і прагнути до нового. Пластичність розуму народжується з новизни, яка допомагає розвитку мозку протягом усього життя. Пам’ятайте, що зміни роблять вас сильнішими. 
Джерело: thehappy